Údolí Jizery u Semil

Údolí Jizery u Semil

Údolí Jizery u Semil

Další výlet nás zavedl do vesničky Bítouchov, kde na parkovišti u čističky odpadních vod zaparkujeme našeho Mondíka a pokračujeme pěšky po červené značce kolem řeky Jizery. Neváháme a v Jizeře se také hned vycachtáme, abychom byly pěkně osvěžené na cestu. Značka vede poměrně vysoko nad řekou částečně po vybudovaných hodnících, částečně lesem. Pobíháme a kocháme se krásnými výhledy na divokou řeku s pěknými peřejemi. Cestou je několik studánek, ve kterých se můžeme napít. Přicházíme k vodní elektrárně ve vesničce Podspálov, kde je i občerstvení pro páníčky. Pivečko a kofola jim přišly k chuti a dodaly sílu na další cestu. Na chvíli musíme na vodítko, protože překonaváme hlavní silnici k rozcestníku Spálov. Odsud jdeme po modré značce až do vesničky Spálov k rozcestníku Morava. Opouštíme modrou a pokračujeme po žluté přes několik, bohužel zarostlých vyhlídek, až k autu.

Odjíždíme směr rozhledna Kozákov. Vylezly jsme na ní i já a Lilly. Žádné, že nás páníčkové nechají dole, to by se jim tak líbilo. Pěkně jsme to vyšlapaly a nechaly se osvěžit foukajícím větrem. Nad Kozákovem se začali pěkně honit mraky a obloha se zatáhla. Asi nás čeká bouřka.

Odsud popojedeme do Turnova, kde si dáme dobrý oběd. V kavárně poblíž nádraží kafíčko s domácí limčou a už vyrážíme na vlak. Bohužel se dnes musíme rozloučit s Ájou, která odjíždí domů, protože musí jít v úterý do práce.

Lilly pobavilo, když viděla jaký rychlík Áju poveze do Prahy. Vejtaha, je zvyklá, že jezdí s paničkou mezinárodními rychlíky na výstavy, kde má i jídelní vůz a další vymoženosti. Tento rychlík sestával z lokomotivy a jednoho vagónku. No, je pravda, že to vypadalo dost humorně. Ve vlaku bylo asi pět cestujících včetně Áji. Jak nám pak vyprávěla, až do Prahy to tak také zůstalo.

Délka trasy 8,9 km

Náhled na mapu

Údolím Jizery u Semil