FCI Standard

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE (AISBL)SECRETARIAT GENERAL:
1, Place Albert 1er B – 6530 Thuin (Belgique)

FCI STANDARD č. 88 / 19. 8. 2013 / GB
Země původu: Velká Británie
Datum publikace původního standardu: 19. 08. 2013
Použití: Společenský pes a ovčácký pes
Zařazení podle FCI.: Skupina 1 – ovčáčtí a honáčtí psi
Sekce 1 – ovčáčtí psi
Bez zkoušky z výkonu.

Celkový vzhled

Malý, dlouhosrstý pracovní pes velké krásy, bez známek těžkopádnosti a hrubosti, pohyb pružný a půvabný. Obrys těla symetrický, žádná část nepřevažuje vzhledem k celku. Bohatá srst, límec a náprsenka a souměrná hlava s líbezným výrazem se spojují v ideální obraz.

Důležité proporce

Mozkovna a čenich jsou stejné délky, dělícím bodem je vnitřní koutek oka. Mírně delší od vrcholku ramene ke spodní části zádi, než je výška v kohoutku.

Povaha a temperament

Živý, mírný, inteligentní, horlivý a činorodý. Příchylný a reagující na svého pána, rezervovaný vůči cizím, nikdy nervózní.

Charakteristika

Ostražitý, mírný, inteligentní, silný a temperamentní.

Hlava a lebka

Čistá a elegantní bez přehnanosti; při pohledu shora i ze strany dlouhá, tupě klínovitá, zužující se od uší k nosu. Šířka a hloubka lebky odpovídá její délce a délce čenichové partie. Celek musí být posuzován vzhledem k velikosti psa.

Více informací

Lebka

Plochá, přiměřené šířky mezi ušima, s nevýrazným týlním hrbolem. Líce ploché, plynule přecházející do dobře zaobleného nosu. Horní linie mozkovny je souběžná s linií tlamy.

Stop

Mírný, ale vyjádřený.

Čenichová partie

Charakteristický vzhled je dosažený vyvážeností, pysky a okraje očních víček černé. Charakteristický výraz je dán dokonalou vyvážeností a spojením lebky a obličejové části, tvarem, barvou a uložením očí a správným nasazením a nesením uší.

Krk

Svalnatý, dobře klenutý, dostatečné délky, umožňující hrdé nesení hlavy.

Pysky

Tenké a černě lemované.

Čelisti a zuby

Rovné, čisté, silné, s dobře vyvinutou spodní čelistí. Zuby zdravé s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tzn., že horní zuby těsně přisedají na spodní zuby a jsou kolmo usazené v čelisti. Plný počet 42 správně umístěných zubů je vysoce žádoucí.

Líce

Ploché, sbíhající hladce do dobře zaoblené tlamy.

Oči

Středně velké, šikmo uložené, mandlového tvaru, s černými okraji víček. Tmavě hnědé, s výjimkou jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých může být jedno nebo obě oči modré nebo s modrými skvrnami.

Nos

Černý.

Uši

Malé, přiměřeně široké u kořene, umístěné dosti blízko u sebe na vrcholu lebky. V klidu nesené dozadu, ale ve střehu otočené dopředu a zpola vztyčené se špičkami překlopenými vpřed.

Trup

Obrys těla symetrický, žádná část nepřevažuje vzhledem k celku.

Více informací

Hrudník

Hluboký, dosahující až k loktům. Žebra dobře klenutá, zužující se v dolní polovině, aby umožnila volný pohyb lopatek a hrudních končetin.

Hřbet

Rovný, půvabně prohnutý v bedrech.

Ocas

Nízko nasazený; zužující se obratle dosahují přinejmenším k hleznům; bohatě osrstěný, lehce nahoru prohnutý. Při vzrušení může být nesen výše, ale nikdy nad úroveň hřbetu. Nikdy nesmí být zalomený.

Záď

Postupně spadající dozadu.

Končetiny

Nohy rovné, pružné a  svalnaté.

Více informací

Hrudní končetiny

Přední nohy jsou při pohledu zepředu rovné, svalnaté a čisté, se silnými, ale ne těžkými kostmi.

Rameno

Lopatka a ramenní kost přibližně stejné délky.

Lokty

Stejně daleko od podložky jako od kohoutku.

Lopatky

Velmi dobře uložené vzadu. V kohoutku odděleny pouze páteří, ale listy jsou nakloněné ven, aby se přizpůsobily žádoucímu klenutí žeber. Ramenní kloub dobře zaúhlený.

Zápěstí

Silné a pružné.

Pánevní končetiny

Nohy silné, svalnaté.

Více informací

Stehna

Široká a svalnatá, stehenní kost je do kosti pánevní uložena v pravém úhlu.

Koleno

Zřetelně zaúhlené.

Hlezno

Dobře tvarované a zaúhlené, správně nízko posazené, se silnými kostmi. Při pohledu zezadu jsou hlezna rovná.

Tlapky:

Oválné s dobře vyplněnými polštářky, prsty klenuté a uzavřené.

Chůze a pohyb

Pružný, plynulý a půvabný, vycházející z pánevních končetin, pokrývající maximální množství prostoru s minimální námahou. Mimochod pletení, kymácení nebo toporný, chůdovitý a akcentovaný pohyb je vysoce nežádoucí.

Osrstění

Dvojí, krycí srst dlouhá, hrubé textury, rovná. Podsada měkká, hustá a přiléhavá. Límec a náprsenka velmi bohatá. Praporce na hrudních končetinách bohaté. Pánevní končetiny až k hleznům hojně osrstěné, od hlezen dolů srst spíše hladká. Srst na obličeji krátká, hladká. Srst by měla bohatě pokrývat tělo psa, ale neměla by převládat nebo zastírat obrys jeho těla. Krátkosrstí jedinci jsou vysoce nežádoucí.

Zbarvení

Široký výběr zbarvení srsti. Každé zbarvení má své charakteristické znaky.

Více informací

Blue-merle

Sheltie - zabarveni Blue-MerleČistě stříbřitě modrá, s černým melírováním a mramorováním. Sytě pálené odznaky mají přednost, ale jejich absence nesmí být penalizována. Hojné černé plotny, břidlicový nebo rezavý nádech krycí srsti a podsady jsou vysoce nežádoucí. Celkový dojem musí být modrý.

Sobolí

Sheltie - zabarveni SableČisté barvy nebo se stínováním, od světle zlaté až po sytě mahagonovou. Barva stínování musí být velmi sytá. Vlčí a šedé zbarvení je nežádoucí.

Černo-bílá a černo-tříslová

Sheltie - zabarveni Bi-colorTyto barvy jsou také uznané. Bílé odznaky (mimo černo-tříslové) se mohou objevit na lysině, límci, náprsence, končetinách a špičce ocasu. Bílým odznakům na těchto místech, nebo jen na některých, je dávána přednost (kromě černo-tříslové); jejich nepřítomnost se ale nepenalizuje. Bílé skvrny jinde na těle jsou vysoce nežádoucí.

Trikolor

Sheltie - zabarveni TrikolorPřednost se dává sytě černé na těle, se sytými tříslovými odznaky.

Velikost a hmotnost

Ideální výška v kohoutku: psi 37 cm, feny 35,5 cm

Odchylka více než ± 2,5 cm je vysoce nežádoucí.

Vylučující vady

Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.

Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů má být považována za vadu a vážnost s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni a jeho účinku na zdraví a prospěch psa.

Všichni jedinci vykazující fyzickou vadu nebo poruchu chování budou vyloučeni z posuzování.

Poznámky

Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.

Pouze funkčně a klinicky zdraví psi typické plemenné konstituce mohou být použiti k chovu.

Top