Řeka Vydra a Vchynickotetovský kanál

Řeka Vydra a Vchynickotetovský kanál

Jezerní slať

Čeká nás poslední celodenní výlet po Šumavě. Nejprve si jedeme prohlédnout Jezerní slať poblíž Kvildy. Je to jen malá zastávka před naším dlouhým pěším výletem kolem řeky Vydry a Vchynickotetovského kanálu. Jezerní slať je rašeliniště, u kterého je vybudovaná dřevěná vyhlídková věž. Prohlédnout si tak můžeme i části, které nejsou přístupné.

Historie plavení dřeva

Ze slati vyrážíme autem do Rokyty. Malé osady poblíž Antýglu, kde je kromě parkoviště také Informační centrum a geologická expozice. Máme štěstí. V infocentru je stálá výstava dochovaných exponátů po vorařích a právě tam probíhá přednáška o Vchynickotetovském kanálu. Dozvídáme se spoustu zajímavých informací o jeho vzniku a historii splavování dřeva.

 

Řeka Vydra

Po přednášce se vydáme po červené značce do Antýglu, kde poprvé vidíme řeku Vydru. Je to nádherná podívaná. Divoká voda teče mezi obrovskými balvany. Tvoří různá jezírka, malá zákoutí a tůňky. Ani nevíme kam dát dřív oči. Samozřejmě jsem si v řece namočila tlapky a ochutnala jaká je v ní voda. Hmm, mokrá … ale taky dobrá, studená a osvěžující. Cesta kolem řeky je velice příjemná a široká. Dobře po ní mohou jezdit i vozíčkáři nebo maminky s kočárkem.  Míjíme Klostermannův most a za chviličku jsme u Turnerovy chaty. Tady bude odpočinek a taky něco dobrého na zub.

Čeňkova pila

Pokračujeme dál po červené značce až do Čeňkovy pily, která leží na soutoku řeky Vydry a Křemelné. V obci jsou dvě funkční vodní elektráry, které jsou vyhlášené národní technickou památkou.

Vodní zámek

Z Čeňkovy pily jsme původně měli vyšplhat do kopce po modré značce až do vesničky Srní. Náhodou zrovna přijel autobus, tak jsme si cestu příjemně zkrátili. Ze Srní se vydáváme po naučné stezce Srnský okruh až k Vodnímu zámku. Ne, nejedná se o žádný honosný zámecký objekt, ale o vodní nádrž, u které jsou postaveny různé technické stavby. Ty využívá pro svůj provoz vodní elektrárna Vydra. Po naučné stezce pokračujeme dál až ke Klostrmannově vyhlídce –  po tomto spisovateli je tu pojmenované opravdu všechno. Není taky divu, že si ho tady na Šumavě tolik váží. Nádherně totiž popisovat zdejší přírodu a mnohdy velmi těžký život zdejších lidí.

Vchynickotetovský kanál

U rozcestníku Plavební kanál opouštíme naučnou stezku Srnský okruh a vydáváme se po naučné stezce Vchynickotetovský kanál. Je to monumentální dílo, obzvlášť když si uvědomíme, že ho postavili za necelé dva roky. Voraři si tím usnadnili splavování dřeva ze Šumavských lesů do Prahy a Vídně. Poslední plavba se konala v roce 1947.  Kolem kanálu putujeme až zpět do Rokyty. Cestou se ještě zastatavíme u turisticky zajímavého místa Rechle, které také souvisí s vodní elektrárnou Vydra.

Délka trasy cca 26 km