Prima výlet do pískovcových skal – Želízy a okolí

Prima výlet do pískovcových skal – Želízy a okolí

Sochař Václav Levý proměnil malé území na okraji Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko v tajemnou pohádkovou krajinu.

Krásný slunečný den by bylo škoda nevyužít, a tak jsem se s páníčky vydala na krásný pohodový výlet do pískovcových skal.

Autem jsme jeli do malé obce Želízy na Mělnicku. Už z dálky na nás shlížely obří Čertovy hlavy, které byly naší první zastávkou. Takže vzhůru, ať si tu nádheru pořádně prohlédneme.

Od Čertových hlav jsme pokračovali po modré značce až k rozcestníku Želízy, kde jsme se napojili na značku žlutou. Po té jsme pokračovali až k rozcestníku Harfenice, kolem bájné Sfingy až ke skále, na které je vytesaný obrovský had. Odsud jsem pokračovali stále po žluté až jeskyni Mordoch a skalnímu útvaru Sedm chlebů. Skála skutečně vypadá, jako by někdo jen tak na sebe poházel obrovské pecny chleba.

Pak jsme se začali stáčet zpět do Želíz. Abychom nešli po stejné trase, vraceli jsme se nazdařbůh lesními cestami a pěšinkami. Lesy jsou zde moc pěkné, a na podzim musí být určitě plné hub. Po celou cestu jsme neustále odbočovali k dalším skalním útvarům, abychom si výlet co nejvíce užili. Viděli jsme i několik malých jeskyní a skalních prolézaček.

Po tak dlouhém výletě v horkém dni dostali páníčkové chuť na zmrzku. Projeli jsme tedy ještě Mělník s krásným zámkem. Osvěžili se výbornou kopečkovou zmrzlinou a pak už domů, do Prahy, do Bubenče……

Nenáročný výlet cca 6 km rovinatou krajinou.