Nejstarší keltské hradiště v ČR Oppidum Závist

Nejstarší keltské hradiště v ČR Oppidum Závist

Cesta na Zbraslav

Po výstavním maratonu máme konečně volnou neděli a můžeme vyrazit na výlet. Panička nám naplánovala cestu na Zbraslav a poté pěší pochod na Oppidum Závist a Břežanské údolí. Vyrazily jsme tedy metrem, tramvají a pak autobusem až na zastávku Nádraží Zbraslav. Byla to celkem nuda, protože od nás je to přeci jen hodně daleko. Pak už jdeme pěkně po svých a můžeme začít s očucháváním a poznávaním nových míst. To máme s Lilly nejraději.

Oppidum Závist

Cesta na Závist vede kolem Vltavy, kde bohužel jezdilo spousta kol, takže jsme musely ještě kousek šlapat pěkně na vodítku. Asi po dvou kilometrech se cesta konečně odklonila do lesů a my jsme mohly pěkně na volno prozkoumávat neznámé vůně. Šlapaly jsme do kopečka po žluté značce kolem Lhoteckého potoka. To se líbilo především Lilly, která má ráda vodu. Probíhala potokem a cáchala se ve vodě i v blátě. Žlutá značka nás zavedla k rozcestníku Hradiště. Odtud jdeme přímo na Oppidum Závist po naučné stezce. Z Oppida tedy nic nezbylo, je to záležitost spíše pro archeology, ale cesta je to pěkná a naučné tabule popisují, jak to tu kdysi dávno vypadalo.

Hálkův pomník a Břežanské údolí

Naučná stezka nás zavedla zpět k rozcestníku Hradiště. Odtud se vydáváme po modré značne k Hálkovu pomníku. Pak se jdeme podívat do malé ZOO, která je ale v rekonstrukci, takže jsme viděli pouze jedno nudící se káně a v přístřešku schovaného divočáka. Ze ZOO pokračujeme přes silnici vzhůru do kopce po neznačené cestě. Na jejím vršku se napojíme na žlutou značku, která nás vede nádhernou krajinou po naučné stezce Keltská stezka zpět k Vltavě a přes most Závodu míru na autobus a domů.

Celou cestu nás doprovázelo ukázkové aprílové počasí, sluníčko se střídalo se zataženou oblohou, chvíli sprchlo, padala omrzlice a foukal vítr.

Délka trasy 10 km