Klokočské skály

Klokočské skály

Rozhledna Dubecko

Dnešní výlet začínáme výšlapem na rozhlednu Dubecko. Nejprve si od ní musíme vyzvednout klíč a pak už se hrneme nahoru. Panička nás musí brzdit a vzít na vodítko. Ale dole nezůstaneme ani náhodou. Stoupali jsme po kovových schodech s oky. Asi v polovině vzala panička Lillynku do náručí, protože pro její tlapičky byly díry přeci jen velké. Navíc foukal prudký vítr, a tak se Lilly trošičku bála.

Klokočské skály

Z rohledny popojedem do vesničky s krásným názvem Klokočí. Všude kolem se rozprostírají skály a zase skály. Neváháme a vydáme se je prozkoumat. Autem zaparkujeme téměř u začátku naučné stezky Klokočské skály. Po ní šlapeme do kopečka směrem Klokočské průchody rozcestník. Tady naučnou stezku opustíme a pokračujeme po žluté přes několik skalních vyhlídek, až ke skalnímu hradu Rotštejn.

Skalní hrad Rotštejn

Trosky hradu Rotštejn se majestátně vypínají na vysoké skále. Z jeho horního patra je úchvatný rozhled do okolí, především na hrad Valdštejn a zříceninu hradu Trosky. Dnes je zajímavý hlavně tím, že je zavřený. Minulý den pršelo a hrad je za nepříznivého počasí uzavřen kvůli bezpečnosti návštěvníků. Byli jsme trochu zklamaní, protože jsme se moc těšili, že uvidíme vchod do pekla z pohádky S čerty nejsou žerty. Nedá se nic dělat. Hrad je mokrý a proto jej obcházíme alespoň kolem dokola a seznamujeme se z místní kočičkou. Byla tam, chudák malá, sama a měla velký hlad. Panička jí dala nějaké naše mňamky. A chutnalo jí. Vůbec jí nevadilo, že to jsou mňamky psí.

Jeskyně Postojna

Z Rotštejna se musíme kousek vrátit stejnou cestou. Asi v polovině uhýbáme po neznačené cestě do skalního města, aby nám neušla ani jedna skála. Po chvíli se napojujeme na naučnou stezku Klokočské skály a dáváme se po ní doprava k jeskyni Postojna. Dá se do ní i vlézt, ale vchod je úzký a po deštích z předešlého dne také dost mokrý.  Raději si toto potěšení odpustíme a pokračujeme dál skalním městem zpět k rozcestníku Klokočské průchody. Odsud si ještě kousek odskočíme na vyhlídkové místo a pak už se vracíme zpět k autu.

Délka trasy 5,1 km

Hrad Frýdštejn

Skalami naše dnešní dobrodružství nekončí, kdepak. Páníček si pro nás připravil ještě dvě další průzkumné výpravy. První z nich je dobytí hradu Frýdštejn. Ten je naštěstí otevřený, a tak se vydáme mezi rozlehlé kamenné hradby, sklepení a samozřejmě také vyšplháme na věž, kde to tedy opravdu hóóódně fouká.

 

Hrad Vranov – Pantheon

Poslední dnešní zastávkou je zřícenina hradu Vranov nad městečkem Malá skála. Tady je to opravdu kouzelné a hodně dobrodružné. Kdysi to musel být opravdu hodně velký hrad. Dnes z něj jsou jen ruiny, ale jejich poznávání stojí za to. Místy je to až nebezpečné. Stoupá se po kluzkých prošlapaných kamenných schodech. Prochází se velmi úzkými chodbičkami. Páníčkové se na některých místech musí přidržovat řetězů a zábradlí. Na hradě nás zastihla krátká bouřka, kterou jsme přečkali v jedné světničce pěkně v suchu. Bylo to krásné, romantické a taky trochu strašidelné. Z výšky jsme shlíželi do údolí, jak je bičováno deštěm, pozorovali jsme blesky a ucpávali si uši před hlomozem hromů.

 

Náhled na mapu – omlouvám se za chybu, nepropojil se mi bod 3 a 4

Klokočské skály