Kdeže jsou Svatojánské proudy?

Kdeže jsou Svatojánské proudy?

Kdeže jsou Svatojánské proudy?

Svatojánské proudy patřily k jedněm z nejkrásnějších přírodních útvarů v naší zemi. Hlubokým kaňonem mezi obcemi Slapy a Štěchovice proudila řeka Vltava a divokými peřejemi a meandry se hnala ku Praze. Svůj název dostaly podle sochy Sv.Jana Nepomuckého, která stála na jednom skalisku nad Vltavou. Dnes je na tomto místě poklidná hladina Štěchovické přehrady.

 

Naučná stezka Svatojánské proudy

Je krásný sluníčkový sobotní den a začíná naše nová objevitelská výprava. Tentokrát  nám výlet naplánovala Ája a vybrala první značenou turistickou trasu u nás – naučnou stezku Svatojánské proudy.

Ája a panička sbalily  báglíky. Samozřejmě, že jsme s Lilly dávaly moc dobrý pozor, aby nezapomněly vzít nějakou tu mlsku také pro nás.  Svatojánské proudy jsou kousek za Prahou směrem na Slapy, proto jsme musely popojet na Smíchovské nádraží a odtud autobusem do Štěchovic, kde naučná stezka začíná.

A pak už pěkně po svých vyšlapanou stezkou proti proudu Vltavy. Částečně lesem, částečně po kamenech a skálách, loukami a tunely vytesanými do skal. Bylo krásně, cesta nám pěkně ubíhala, pod námi zurčela Vltava, pod stromy byl příjemný chládek.

Stezka vede příjemnou vyšlapanou cestičkou přes trampské osady Svatojánské proudy a také legendární Ztracenku. Na naučných tabulích se můžete dozvědět spoustu věcí o historii trampingu a také o rostlinách a zvířatech, kteří tu žijí. Mě a Lilly, ale úplně nejvíc zajímalo, že můžeme běhat, poskakovat, dovádět a cachtat se ve vodě.

Na začátku trasy jsme si prohlédly přehradu Štěchovice, pod kterou se Svatojánské proudy nachází a na konci přehradu Slapy.

Naučná stezka končí v Třebenicích, odkud jsme chtěly pokračovat na Slapy. Jenže Lilly už byla dost unavená, a tak jsme jely přeplněným autobusem z Třebenic do Prahy a domů spinkat. Přesto si Lillynka zaslouží velkou pochvalu. Trasa je v terénu a je dlouhá 10 km. Ve svých necelých 5ti měsícíh jí bravurně zvládla. Je to houževnatá a statečná sheltička.