Nezaprší a nezaprší…aneb trocha kultury nezaškodí. Z Pradědovy galerie na hrad Sovinec.

Nezaprší a nezaprší…aneb trocha kultury nezaškodí. Z Pradědovy galerie na hrad Sovinec.

Za kulturou z Pradědovy galerie na hrad Sovinec

Počasí se ne a ne umoudřit. Na celý den hlásili dešťové přeháňky a ani usilovným dýcháním se nám nepodařilo vyhnat rtuť teploměru k letním teplotám. Panička nám proto naplánovala kulturní den. Po delším hledání našla spoustu míst, kam pouštějí i pejsky. Vydali jsme se tedy na okruh vedoucí z Pradědovy galerie na hrad Sovinec a dále……

 

Pradědova galerie

První zastávkou byla Pradědova galerie v malé obci Jiříkov. Pan Halouzek zde ve venkovních i vnitřních expozicích vystavil celou řadu svých vyřezávaných soch. Ani nevíme kam dát dřív oči. Taková je to krása všude kolem. Hned u vchodu nás vítají dvě vyřezávané sovy, pro děti je tu spoustu kolotočů, prolézaček, zvířátek a betlémů. Na přilehlých loukách se prohánějí daňci. V bufetu se zahříváme výbornou domácí zelňačkou, prohodíme pár slov s místními a jedeme dál.

 

Hrad Sovinec a arboretum Makču Pikču

Už z auta vidíme monumentální siluetu hradu Sovinec, který je naší další zastávkou. Většinou na hrady a zámky pejsci nesmějí, tak jsem si to tady řádně užila a vše pečlivě prozkoumala. Po prohlídce hradu pokračujeme dál do vesničky Paseky, kde Ing.Slabý vybudoval překrásné arboretum Makču Pikču. Zajímavostí je, že je celé vybudované na skládce. Kytičky a keře jsou zde vysazeny tak, aby vždy něco pěkného kvetlo. Teda, klobouk dolů pane Slabý, vybudovat takovou nádheru musela být pořádná fuška.

 

Rešovské vodopády a Křížová cesta v Rudě

Protože se počasí přeci jen trochu umoudřilo, rozhodli jsme se popojet ještě do vesnice Rešov, odkud vede červená turistická značka kolem Rešovských vodopádů až na zříceninu hradu Rešov a pak stejnou cestou zpět. Celý výlet byl asi jen 5 km, ale na proběhnutí to stačilo. Cestou domů jsme ještě uviděli v malé obci Ruda velmi zajímavou křížovou cestu, kterou jsme také hned prozkoumali.

Byl to moc krásný den plný nových zajímavých zážitků.