Rozhledna Špulka – nová rozhledna na benešovsku

Rozhledna Špulka – nová rozhledna na benešovsku

Rozhledna Špulka byla slavnostně otevřená dne 26.4.2014

 

Panička v médiích zachytila zprávu o otevření nové rozhledny,  která se nachází v blízkosti naší chaty na benešovsku u malé obce Lbosín na vrchu Březák.

Využili jsme tedy krásného počasí a vydali jsme se na objevitelskou výpravu. Už z dálky jsme viděli vysokou odlehčenou stavbu, která dostala své jméno podle klasické dřevěné špulky od nití.

Rozhledna Špulka je jen pro silné a odvážné. Její konstrukce je lehoučká a působí skoro éterickým křehkým dojmem. Navíc všechny schody jsou z kovových roštů, skrz které je krásně vidět naše matička země. Ten, kdo trpí závratí, má prostě smůlu.

Z malého parkoviště jsme prošli celou obec Lbosín, která je mimochodem velmi pěkná a udržovaná. Žádné klasické české dvorky s odloženými věcmi, které se určitě budu někdy hodit, jsme tam neviděli.

 

Z vesničky jsme odbočili po Ptačí stezce, která končí až na rozhledně. Cestou jsme se zastavovali u tabulí s obrázky ptáků, vyskytující se v místních lesích. Nevím jaké jsou vaše ornitologické znalosti, ale moji páníčkové se můžou stydět…..poznali snad jenom sýkorku. Ale stejně si při hádání užili kopec srandy, přesně tak, jak to má být. Při cestě jsou rozmístěné různé dřevěné figurky hub, skřítků a u jezírka na náš čekal vodník. Pro děti je cestou připravena spousta zajímavých úkolů.

 

Pak už nás čekal výstup na rozhlednu. Statečně jsem vyšla i s páníčky až nahoru, i když jsem se trošičku bála. Ale překážky jsou tu od toho, aby byly zdolány, takže hurá pěkně šlapat nahoru. Tam to teda hodně foukalo, ale rozhled byl na všechny strany úžasný. Teď už vím, že výstup na rozhlednu nic není, a když se mi páníček zdržel nahoře, pěkně jsem si pro něj sama došla. Musím přece to svoje stádo udržovat pohromadě, nééé…

 

Dole jsme si přečetli pár informačních tabulí, zapózovali před fotografem a hurá stejnou cestou zpět.

 

Krátký výlet vhodný pro rodiny s dětmi. Rozhledna Špulka je volně přístupná.